Po inkubácii

Po inkubácii

Po inkubácii

Chov čerstvo vyliahnutých mláďat si vyžaduje dôkladnú prípravu.

21

dní

35°C

teplo

50%

vlhkosť

1

LAMPA

Chov čerstvo vyliahnutých mláďat si vyžaduje dôkladnú prípravu. Dôležité je, aby boli umiestnené v čistej kartónovej škatuli z liahne a neskôr, keď sú vypustené do miestnosti, kde sú chované, podlaha by mala byť čistá a teplá, miestnosť bez prievanu, ale vetraná, pretože čerstvý vzduch je dôležitý aj pre ich vývoj po niekoľkých dňoch.

Vykurovanie sa najčastejšie vykonáva pomocou INFRAČERVENÝCH LÁMP, ale treba mať na pamäti, že infračervené lampy môžu vyhrievať len malú plochu, preto sa odporúča použiť 1 lampu na 50 kurčiat.

Odporúča sa začať vykurovať miestnosť aspoň 12 hodín pred premiestnením kurčiat, pretože môžu ľahko prechladnúť. Ideálnou podstielkou pre ne sú drevené hobliny a piliny, papier, lepenka alebo slama nie sú vhodné, pretože môžu spôsobiť poranenie kurčiat.

Počas prvých dní potrebujú kurčatá veľmi vysoké teploty do 35 °C. Po vyliahnutí by sa mali všetky ponechať v kartónovej škatuli aspoň jeden deň, aby sa posilnili.

Prvých 24 – 36 hodín po vyliahnutí sa kurčatá kŕmia kamennou vlnou, potom sa kŕmia oddelene. Prvé krmivo pre jednodňové kurčatá na 2. deň môže pozostávať z jemne mletej, preosiatej kukurice, pšenice, ovsa, jačmeňa, prosa, ktoré sa môže od 3. – 4. dňa miešať s jemne mletými varenými vajcami a odstredeným mliekom. Je dôležité, aby sa odstredené mlieko podávalo vždy čerstvé alebo zrazené!

Vodu je potrebné pripraviť vopred, aby sa mohla dostatočne zohriať. Studená voda môže poškodiť čerstvo vyliahnuté mláďatá.
Mliečne výrobky (mlieko, tvaroh, zrazené mlieko) by nemali chýbať v strave počas prvého týždňa, pretože sú dôležité nielen pre svoje bielkoviny, ale aj pre svoju výživovú hodnotu. Ak sa používajú mliečne výrobky, dávka by mala byť čerstvá a v malom množstve, ktoré stačí na konzumáciu.

Od 2. týždňa je možné zvýšiť podiel semien. Dávajte pozor na zvieratá! Ak sa vrátia z pastvy alebo z výbehu s plným žalúdkom, nič im nedávajte, ale ak nie, môžete im dať semienka a od 2. týždňa im môžete podávať zelené a šťavnaté krmivo, strúhanú mrkvu zmiešanú s výluhom, nasekanú žihľavu, zelenú lucernu. V 2.-4. týždni môžete zvýšiť podiel nasekanej zelenej hmoty, najmä ak je výbeh holý a nie je pokrytý rastlinami. Od 6. týždňa veku už nie je potrebné mlieť zrná, nanajvýš by sa mala nahrubo pomlieť kukurica.

Počet kŕmení: 6-krát denne v 1.-2. týždni, 5-krát denne v 3.-5. týždni, 4-krát denne v 5.-8. týždni. Kŕmenie z kŕmidla je pohodlnejšie, ale v tomto prípade by sa pred kurčatá malo vždy umiestniť malé korýtko s jemným štrkom!

Po úspešnom vyliahnutí treba liahňu Cleo dôkladne umyť, vydezinfikovať a uložiť ju v boxe na čisté miesto s izbovou teplotou až do ďalšieho liahnutia!

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *