Otáčanie vajíčka v liahni

Dodržiavanie týchto postupov pri otáčaní vajec v liahni je kľúčové pre zabezpečenie zdravého a úspešného vývinu embryí a nakoniec pre výsledný úspech procesu liahnutia.“
otáčanie vajíčka v liahni

Dôležitou súčasťou liahnutie kurčiat v liahni  je OTÁČANIE VAJEC, s ktorým začneme tretí deň

Aby sa zárodočná platnička vo vajíčku neodlomila, vajíčka by sa mali z času na čas otáčať. (Sliepky sa otáčajú aj zobákom a nohami.)

  • Pravidelné otáčanie
  • Dodržiavanie správnej orientácie
  • Dôkladná hygiena a manipulácia

Vajíčka sa dajú ľahko otočiť bez toho, aby sa zdvihli z mriežky (mierne zatrasenie môže poškodiť zárodok), pomocou dvoch ukazovákov (odporúča sa nosiť gumené rukavice alebo sa vajíčok dotýkať čerstvo vydezinfikovanou rukou, aby mastnota na rukách nezablokovala póry).
Posledné 3 dni nemusíte vajíčka otáčať, stačí raz denne na niekoľko sekúnd vyvetrať. Pri otáčaní embrya buďte vždy veľmi opatrní, pretože je citlivé na nárazy a otrasy.

STRIEDANIE JE preto počas inkubácie veľmi dôležité, aby sa zabezpečilo vyvážené prijímanie živín vyvíjajúcimi sa mláďatami.

Proces otáčania pomáha embryu vyvinúť krvné cievy a stimuluje metabolizmus. Iba tak sa môže vstrebávať vaječný bielok. Ak sa tak nestane, kurčatá budú oveľa slabšie a miera úhynu vo vajci môže dosiahnuť až 40 %.

Ak používate liahňu Cleo bez rotátora, odporúča sa grafitovou ceruzkou označiť obe strany vajec: jednu stranu písmenom R (ráno) a druhú E (večer) alebo O a X. Na označenie smeru otáčania (pol otáčky okolo dlhej osi) by sa mala použiť šípka. Niektorí ľudia vajíčka počítajú (ak sú z viacerých miest, dajú sa rozlíšiť).

Prvé dva dni by sa vajcia nemali otáčať, ale od tretieho dňa by sa mali otáčať každých dvanásť hodín o 180 stupňov.

Od osemnásteho dňa by sa už nemali otáčať, pretože v tomto čase začína mláďa zaujímať polohu pri liahnutí.

V prípade liahní Cleo s otočným mechanizmom sa vajcia musia umiestniť do držiaka špičkou nadol! Ak sa vajcia do rotačného mechanizmu takto neumiestnia, mláďa bude s najväčšou pravdepodobnosťou v nesprávnej polohe, počas liahnutia sa mu neotvorí membrána v smere vzduchovej komory, a preto bude mať problémy s prechodom na pľúcne dýchanie a pri liahnutí bude oveľa slabšie.

Ak to nie je zautomatizované, s otáčaním by sa malo začať OD TRETIEHO DŇA!

Dvakrát denne môžete vajíčka otáčať zo strany na stranu (t. j. z pravej strany na ľavú, prípadne z ľavej na pravú).

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *